Czasy saskie

Skąd nazwa czasy saskie? Pochodzi ona od okresu panowania Augusta II Sasa oraz Augusta III Sasa. Czas ten to chaos dla naszego państwa. August drugi jak i trzeci nie potrafili rządzić i tak na prawdę w ogóle ich nie interesowało państwo Polskie oraz Polacy. Wplątali się niepotrzebnie w wojnę Szwecji z Rosją stając się sojusznikiem Rosji. Szwedzi wpadli do naszego kraju plądrując go dokładnie. Król się tylko przyglądał – nic nie zrobił przez co sam został strącony z tronu, ale tylko na pewien czas. Potem gdy ponownie zasiadł na tronie swoją polityką kontynuował niszczenie i osłabianie na arenie międzynarodowej Polski. Czasy saskie to jeden z najgorszych okresów dla naszego narodu, bowiem trwały dość długo, jakieś 30 lat.

Wojnę z Szwecją wygrała Rosja. Po początkowych porażkach zdołała się pozbierać i pokonać najeźdźce. Po wygraniu car Piotr I mieszał się w sposób niespotykany w sprawy naszego kraju. Był to w zasadzie początek upadku Rzeczpospolitej, jak się miało okazać w niedalekiej przyszłości Polska miała zniknąć z mapy świata. W czasach saskich nastąpił moralny upadek kraju, chłopi biednieli, głodowali. Szlachta nic nie robiła tylko jadła i piła. To za jego czasów powstało powiedzenie: „Za króla Sasa jedz, pij i popuszczaj pasa”.

Przez 30 lat rządów zorganizowano tylko jeden sejm. Faktem jest, że w tym czasie ludność Polski wzrosła o pic milionów, ale to chyba nie jest zasługa króla. Tym bardziej, że panował głód.

Czasy saskie tak mocno osłabiły Polskę, że Austria, Prusy i Rosja zdecydowały się w późniejszym czasie na rozbiór Polski wiedząc, że naród nie będzie miał sił żeby walczyć z najeźdźcami. Okres ten naznaczony jest nieszczęściem naszych przodków, ale prawdziwa tragedia rozegrała się po wkroczeniu obcych wojsk do Polski. Rozpoczęło się przymusowe „odpolszczanie” naszego narodu. W zależności od zaboru niszczenie polskości przebiegało w różny sposób. Najłagodniej było w zaborze Austriackim, a największe represje spotykały polaków w zaborze Rosyjskim.

Post Author: spisfirm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?