Odbojnice jako ważne wyposażenie magazynów

Odbojnice, czy też różnego rodzaju barierki to powszechna nazwa elementów stosowanych współcześnie w bardzo wielu miejscach, jako czynnik niezwykle istotny w kwestii szeroko pojętego bezpieczeństwa. Stosuje się je chociażby na niektórych drogach, parkingach, ale również w halach produkcyjnych i magazynach. Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest w końcu niezwykle ważne, a w miejscu takim jak magazyn, bardzo często łatwo może dojść do różnego typu uszkodzeń i niespodziewanych wypadków. Zazwyczaj są one związane głównie z regałami, na których to składuje się konkretne materiały i produkty, a także z pracą różnego rodzaju sprzętu. Aby im zapobiec, czy też w jak największym stopniu zminimalizować niebezpieczeństwo, w takich miejscach stosuje się właśnie specjalne odbojnice magazynowe. Co warto o nich wiedzieć?

Cechy i budowa odbojnic

Odbojnice magazynowe są wykonywane z najwyższej jakości, atestowanej stali, która sprawia, że są niezwykle solidne i wytrzymałe. Poszczególne części tych barier ochronnych łączone są ze sobą za pomocą specjalistycznych metod spawania. Już w fazie produkcji, elementy te są oczyszczane z rdzy i zabrudzeń, a następnie zabezpieczane przed korozją i czynnikami mechanicznymi dzięki tzw. malowaniu proszkowemu, przynoszącemu trwałe i skuteczne efekty. Oprócz tego warto wspomnieć, że współcześnie wykonywane są również odbojnice z tworzyw sztucznych. Zarówno pierwsze jak i drugie spotkać można w różnych wymiarach, spośród których najważniejsza jest ich średnica, w dużej mierze decydująca o wytrzymałości mechanicznej. Występują one także w różnych wariantach kolorystycznych, lecz najczęściej spotykanym kolorem jest żółty, który stosuje się dla lepszej widoczności. Z uwagi na tę różnorodność, a także dokładne zastosowanie, odbojnice magazynowe można podzielić na różne typy i rodzaje.

Podział odbojnic i ich zastosowanie

Odbojnice wykonane z metalu można podzielić na liniowe, narożnikowe, słupowe, paletowe, typu U oraz komunikacyjne. Pierwsze z nich mają postać prostych barier, które służą chociażby do zabezpieczenia ścian, czy też wysokich regałów i miejsc składowania palet. Barierka trójkątna, czyli narożnikowa, osłania zaś narożniki magazynowe. Mocuje się ją za pomocą płaskownika. Słupowe służą jako zabezpieczenie bram przemysłowych, natomiast paletowe chronią ściany przed uderzeniem podczas podsuwania palet. Odbojnice magazynowe typu U ochraniają zaś słupy konstrukcyjne. Ostatnie z nich, komunikacyjne, wyznaczają ciągi komunikacyjne, lub też miejsca użytku maszyn. Odbojnice wykonane z tworzywa sztucznego różnią się zazwyczaj tylko kształtem i rozmiarem. Tego typu bariery są przeznaczone głównie do części magazynowej o małym natężeniu ruchu, a także do ochrony powierzchni płaskich. Odbojnice magazynowe można rozróżniać także ze względu na średnicę. Te o średnicach do 80 mm, znajdują zastosowanie w magazynach gdzie produkty są składowane za pomocą ręcznych wózków paletowych i elektrycznych podnośników. Większe, o średnicy do 150 mm zalecane są w magazynach obsługiwanych przez wózki widłowe, a także wszędzie tam gdzie często odbywa się załadunek towarów na samochody dostawcze ważące do 2,5 tony. Największe, o średnicy liczącej nawet 200 mm są stosowane w miejscach załadunku dużych naczep, oraz ciężarówek.

Post Author: spisfirm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?