Rekrutacja do służby w Policji

Praca w służbach mundurowych to marzenie niejednej osoby. Czynnikami, które zachęcają do wstępowania w szeregi służb to przede wszystkim stabilna praca, możliwość szkoleń, szybsza emerytura, a także niesienie pomocy ludziom. Kandydaci do służby w formacjach mundurowych muszą spełniać ściśle określone predyspozycje, aby móc liczyć się w naborze. Spośród dostępnych na rynku formacji mundurowych największą popularnością wśród kandydatów cieszy się Policja. Na zainteresowanie służbą w Policji wpływ mają różnego rodzaju filmy, które pojawiają się w telewizji. Pokazują one codzienną pracę funkcjonariuszy, którzy zmagają się z rozmaitymi problemami obywateli.

Do służby w Policji kandydować mogą osoby pełnoletnie, które posiadają minimum średnie wykształcenie. Jednym z kluczowych warunków jest niekaralność. Dlatego też osoby, które w przeszłości miały do czynienia z łamaniem prawa, mogą zapomnieć o służbie w Policji. Oczywiście dotyczy to osób, które popełniły przestępstwa. Pierwszym krokiem, który należy zrobić ubiegając się o pracę w Policji, jest złożenie dokumentów w najbliższej komendzie wojewódzkiej. Dokumenty od kandydatów przyjmowane są przez pracowników wydziału kadr. To właśnie oni oferują swoją pomoc w wypełnianiu formularza osobowego, ponadto chętnie odpowiedzą na każde pytanie.

Kolejnym etapem w rekrutacji są testy do policji, w skład których wchodzi test sprawności fizycznej oraz test wiedzy ogólnej. Podczas testu sprawnościowego kandydat musi przebiec tor przeszkód na czas, natomiast na teście wiedzy odpowiada się na pytania z wiedzy o państwie i prawie. Zarówno bieg, jak i wiedza są odpowiednio punktowane. Osoby, które zaliczą oba testy kierowane są na multiselect. Jest to psychologiczny test komputerowy połączony z rozmową z psychologiem. W trakcie tego etapu zadaniem psychologów jest wyeliminowanie kandydatów, którzy charakterologicznie nie nadają się do formacji jaką jest Policja.

Jednym z ostatnich elementów w rekrutacji do Policji jest komisja lekarska. W trakcie kilkudniowych badań kandydat odwiedza gabinety kardiologa, chirurga, psychiatry czy stomatologa. Na samym końcu z kompletem wyników stawia się u lekarza orzecznika, który decyduje, czy dana osoba może pełnić służbę w Policji. Pozytywna decyzja oznacza przyjęcie w szeregi formacji mundurowej, ślubowanie i rozpoczęcie szkolenia podstawowego w jednej z pięciu szkół Policji w Polsce. Takie szkoły znajdują się w Słupsku, Szczytnie, Pile, Legionowie i Katowicach. Po szkoleniu młody policjant trafia do jednostki macierzystej.

Post Author: spisfirm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?