Zwrot podatku z Niemiec

Prawidłowe rozliczanie z fiskusem jest bardzo ważne dla każdego podatnika. To niełatwy proces i aby zrealizować go starannie i należycie, warto skorzystać z programu internetowego albo zgłosić się po pomoc do księgowego. Jeszcze bardziej skomplikowana jest sytuacja, gdy trzeba rozliczyć się w dwóch krajach ze względu na czas przepracowany za granicą. Należy mieć na uwadze, że prawo podatkowe może zasadniczo różnić się w zależności od kraju.

Rozliczanie podatku w Niemczech

W przypadku pracy w Niemczech można tam rozliczyć podatek i ubiegać się o zwrot podatku, dzięki gwarantowanym ulgom. Jednym z wymogów jest karta podatkowa Lohnsteuerkart lub besondere Lohnsteuerbescheinigung.

zwrot podatku

Zwrot podatku – dla kogo?

Wysokość zwrotu zależy podobnie jak w Polsce od wysokości dochodu. Jeżeli nie została przekroczona kwota wolna od podatku, która wynosiła w 2018 roku 9000 euro dla singli i 18000 euro dla osób, które już zawarły małżeństwo.

Należy również pamiętać, że aby ubiegać się o zwrot podatku z Niemiec, trzeba mieć nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza to, że powinno się przebywać w tym kraju przez minimum 183 dni w roku. Jednak zwrot podatku przysługuje również osobie, której dochody z Niemiec stanowią 90 procentach opodatkowanych zarobków, jak i wtedy, gdy dochody z Polski nie przekraczają połowy kwoty wolnej, która jest tzw. minimum egzystencjalnym. Bez spełniania tych warunków nie ma możliwości otrzymania zwrotu, jak również rozliczania się wspólnie z małżonkiem. W przypadku otrzymania negatywnej decyzji można się od niej odwołać w terminie jednego miesiąca i trzech dni od wydania dokumentu. Po tym terminie odwołanie zostanie odrzucone. Bardzo istotne jest, aby dbać o datę ostateczną, gdyż nie jest to termin otrzymania dokumentu.

Co składa się na zwrot podatku z Niemiec?

Na zwrot podatku składają się: Lohnsteuer – podatek dochodowy, Solidaritaszuschlag – podatek solidarnościowy, Kirchenstuer – podatek kościelny.

Wysokość zwrotu zależy też od klasy podatkowej. W Niemczech jest ich pięć. Do pierwszej klasyfikuje się osoby samotne, owdowiałe i rozwiedzione. Kwota wolna od podatku wynosi w tym przypadku 945 euro. W drugiej grupie są samotnicy, którzy posiadają przynajmniej jedno dziecko i pobierają na nie zasiłek. W trzeciej klasie podatkowej są małżeństwa, w których jedna z osób mieszka w Polsce i nie pracuje. Czwarta klasa dotyczy małżonków, którzy wybrali tę klasę wspólnie. W piątej klasie znajdują się za to osoby posiadające w Niemczech kilka różnych źródeł dochodów.

Post Author: spisfirm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?