Rola placów zabaw w rozwoju młodego człowieka.

Zabawa dziecka to nie tylko przyjemność i miłe spędzenie czasu. Ruch i aktywność związana z zabawą dostarcza młodej osobie wiele korzyści. To naturalna forma ruchu i poznawania przez podopiecznych, a dzięki odpowiednio dobranej aktywności możliwe jest kształtowanie i wielu sfer rozwojowych. Jaki rodzaj zabawy pozytywnie wpływa na całokształt dojrzewania? Jakie elementy placu zabaw kształtują pozytywne cechy rozwoju? Jak powinien być stworzony atrakcyjny plac zabaw?

Rodzaje zabaw dziecięcych.

Zabawa i różnorakie gry indywidualne i zbiorowe to naturalna forma ruchu dziecka. To okazja do miłego i wesołego spędzenia czasu, połączona z walorami edukacyjnymi. Dzięki odpowiedniej stymulacji młodzi ludzie nabywają wiele nowych umiejętności, jak również doskonalą poznane wcześniej obszary. Jakie zabawy oferować maluchom?

Do najczęściej wybieranych zabaw, które kształtują zdolności i wiedzę dziecka są zabawy:

– ruchowe,

– logiczne,

– manualne,

– muzyczne,

– multimedialne, itp.

magicznatęcza

Zabawy ruchowe na placu zabaw.

Wśród najczęściej wykorzystywanych form nauki jest aktywność ruchowa. Wykonywać ją można na każdej płaszczyźnie oraz wykorzystując wiele pomocy i akcesoriów. Do popularnych form odpoczynku i zbierania doświadczenia należy zabawa na placu zabaw. Czym charakteryzują się place zabaw i jak je prawidłowo wykorzystać?

Aktywność związana z poruszaniem się po specjalnie przygotowanym terenie, posiadającym różnorakie akcesoria i narzędzia, to idealny sposób na kształtowanie charakteru i umiejętności każdego dziecka. Przygoda związana z pokonywanie przeszkód, organizowaniem wyścigów czy konkurencji wśród rówieśników wykształca u młodych ludzi wiele predyspozycji i zdolności. Odpowiednio przygotowany teren oraz prawidłowe jego wykorzystanie wpływa przede wszystkim na:

  • koordynację,
  • kondycję,
  • równowagę,
  • sprawność i zwinność,
  • odwagę,
  • współpracę,
  • współrealizację,
  • kreatywność,
  • pomysłowość,
  • motorykę, itp.

Dobrze przygotowany plac zabaw.

Ciekawą, atrakcyjną i rozwijającą zabawę zapewniają odpowiednio przygotowane miejsca, które zostały stworzone pod okiem specjalistów. Komfortowy i dostosowany plac powinien być przede wszystkim bezpieczny. Umieszczone na jego terenie atrakcje muszą posiadać certyfikaty i atesty, a ich wygląd i przeznaczenie powinny przyciągać i ciekawić każdego odbiorcę. Dobrze przygotowane place zabaw powinny zawierać przyrządy takie jak:

– huśtawki,

– piaskownice,

– ścianki wspinaczkowe,

– zjeżdżalnie,

– pajęczynę,

– tory przeszkód,

– opony,

– naziemne gry edukacyjno – zręcznościowe,

– konstrukcje tematyczne,

– miejsce do odpoczynku, itp.

 

Post Author: spisfirm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?