Jak odzyskać pieniądze od dłużnika

Coraz częściej, niestety, zdarza się, że przedsiębiorca czy nawet zwykły człowiek ma problem z odzyskaniem swoich pieniędzy. Przedsiębiorca czeka na zapłatę za towar lub wykonaną usługę, a obywatel na zwrot pieniędzy, które pożyczył. Co zrobić, żeby je odzyskać?

Sprawa w sądzie

Odzyskiwanie własnych pieniędzy nigdy nie jest łatwe. Gdy dłużnik, mimo licznych monitów, nie kwapi się z oddaniem pieniędzy, warto rozpocząć od pisma, w którym wskazujemy dług, który ma zwrócić, oraz informujemy, że w razie niespłacenia go w wyznaczonym terminie oddamy sprawę do sądu. Część dłużników po takim piśmie zwraca dług. Ale nie wszyscy. Wtedy warto udać się do sądu i założyć sprawę. Jeśli sprawa jest jasna, to sąd wyda wyrok z nakazem zapłaty. W przypadku braku reakcji dłużnika sprawę oddajemy do komornika.

A może windykacja inaczej?

W przypadku niektórych dłużników nawet wyrok sądowy i komornik nie pomaga. Warto wtedy zwrócić się do profesjonalistów, którzy zajmują się ściąganiem długów. Ich skuteczność jest zwykle spora, pod warunkiem, że wybrana zostanie dobra firma, która działa profesjonalnie i w granicach prawa. Zwykle takie firmy mają doskonałych prawników, którzy pilnują, aby wszelkie działania były dopuszczalne.

Jak wybrać firmę windykacyjną

Wybór firmy windykacyjnej jest bardzo ważny. Na rynku jest ich mnóstwo, jednak wiele z nich jest niezbyt rzetelnych. Dlatego zanim się firmę wybierze, trzeba się dokładnie przyjrzeć temu, co oferują.

Przede wszystkim warto się zapoznać, jak firma windykacyjna pobiera swoje wynagrodzenie. Jeśli musimy najpierw zapłacić jakieś pieniądze, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że działania takiej firmy nie będą zbyt intensywne, czyli szansa na odzyskanie należności będzie raczej niewielka. Warto natomiast zwrócić uwagę na firmy, których wynagrodzenie jest procentem od odzyskanej należności. Ponieważ w takim przypadku ich zysk będzie zależał od tego, ile uda się pieniędzy odzyskać, pracownicy będą się starać, aby dług odebrać jak najszybciej i w możliwie pełnej wysokości.

Kolejna sprawa to wiarygodność. Firma, która oferuje odzyskanie każdego długu będzie raczej mało wiarygodna. Zwykle windykatorzy po wstępnej analizie dokumentów orientują się, jaka jest możliwość windykacji. Zdarzają się bowiem długi, które jest bardzo trudno odzyskać.

Dobra firma windykacyjna podchodzi do każdej sprawy w sposób indywidualny. Dokładnie analizuje nie tylko dokumenty dostarczone przez wierzyciela, ale także stan majątkowy dłużnika oraz możliwości spłaty zadłużenia. Wtedy stwierdza, czy dług da się łatwo odzyskać, czy też będą problemy.

Post Author: spisfirm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?