Czy skracanie zbóż zapobiega wyleganiu?

Współczesne rolnictwo znacznie różni się od tego, z którym mieliśmy do czynienia kilkadziesiąt, czy nawet kilkanaście lat temu.

Rolnicy cały czas opracowują nowe metody, które mają wpłynąć na zwiększenie plonów. Muszą mierzyć się m.in. ze szkodnikami, chwastami czy wyleganiem zboża. Ostatnie zjawisko polega na trwałym pochylaniu się zboża u podstawy źdźbła lub w międzywęźlach, czyli nic innego, jak przewracanie się roślin, które można często zaobserwować szczególnie na małych uprawach, prowadzonych przez niewprawnych gospodarzy.

Wyleganie znacznie utrudnia prawidłowy rozwój rośliny, a także późniejsze zbiory. Jedną z metod, która ma zapobiegać temu niepożądanemu zjawisku, może być skracanie zbóż. Przeprowadza się go zazwyczaj w fazie strzelania w źdźbło. Dzięki ograniczeniu wzrostu rośliny w górę, znacznie rozwija się jej system korzeniowy. Przekłada się to na zwiększenie dostępu do wody i składników mineralnych dostępnych w glebie. Co więcej, wskutek skracania zbóż wzmocnieniu ulegają ściany komórkowe, dzięki czemu łodygi są bardziej wytrzymałe i grubsze. Dzięki temu utrzymają kłos z ziarnami oraz będą bardziej odporne na działanie deszczu czy wiatru.

Jakie preparaty zastosować do skracania zbóż?

To, jakie środki zastosujemy, powinno być dostosowane do naszych upraw. Ich skuteczność może się różnić w zależności od odmiany zboża, gleby, gęstości zasiewu, warunków atmosferycznych, na które są narażone rośliny, a także wielu innych czynników. Najpopularniejszymi preparatami są proheksadion wapnia, trineksapak etylu, chlorek mepikwatu czy etefon. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, zawierających wymienione substancje oraz ich mieszanki, dzięki czemu producent każdego zboża znajdzie oprysk idealny dla jego uprawy. Dobór środka to jednak dopiero pierwszy krok do przeprowadzenia całego procesu, który poprawi jakość uprawy. Zobacz, jak powinno przebiegać prawidłowe skracanie zbóż.

Post Author: spisfirm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?