Atrybuty techniczne profesjonalnego zestawu solarnego na kampera i jego optymalne możliwości użytkowania

Podobnie jak na dachu domu panele słoneczne przetwarzają energię słoneczną na elektryczną, również można to wykorzystać, instalując zestaw solarny na kamperadzięki któremu będziemy mogli w trasie korzystać z telewizora, oświetlenia ledowego, ładowarki, a nawet oszczędnej lodówki kompresorowej. Zestaw solarny na kampera pozwala na przechowywanie energii elektrycznej w jednym lub kilku akumulatorach w zależności od potrzeb.

Charakterystyka wydajnych zestawów solarnych na kampera

Światło słoneczne różni się w zależności od kilku czynników meteorologicznych (pory roku, zachmurzenia, położenia słońca na niebie itp.), ale także zależy od kilku parametrów środowiskowych (np. zacienienie budynków i drzew). W efekcie panele znajdujące się w zestawie solarnym na kampera wytwarzają energię elektryczną o nieregularnym napięciu. Dlatego w skład zestawu solarnego na kampera wchodzi moduł z regulatorem ładowania, co pozwala na stworzenie wydajnego systemu zasilania.

Tak więc, niezależnie od tego jakim typem kampera dysponujemy,  zestaw solarny na kampera składa się z kilku podstawowych elementów:

  • panelu słonecznego, gdzie powstaje energia elektryczna,
  • okablowania, które przekazuje energię wyprodukowaną przez panel słoneczny do innych urządzeń (na przykład do akumulatora pomocniczego),
  • regulatora ładowania, który jest niezbędny do regulacji napięcia/prądu wejściowego z panelu słonecznego.

Do tego należy dodać do pracy z zestawem solarnym na kampera akumulator lub nawet pomocniczy bank akumulatorów. Warto podkreślić, że wiele profesjonalnych firm zajmujących się produkcją lub sprzedażą zestawów solarnych na kampera sugeruje parametry pojemnościowe akumulatora do pracy z konkretnym zestawem. Na przykład eksperci z jednej z takich firm uważają, że najodpowiedniejszym urządzeniem gromadzącym energię elektryczną do pracy z zestawem solarnym na kamperaktóry jest zaopatrzony w panele słoneczne 100 W, będzie akumulator o pojemności 60-90 Ah.

Na rynku można spotkać również firmy, które oferują kompleksowe zestawy solarne na kampera, które składają się z elastycznego lub sztywnego panelu słonecznego z, jako opcja, jego mocowaniem i specyficznym klejem do instalacji, odpowiednio dostosowanego regulatora ładowania, kabli i połączeń niezbędnych do podłączenia. Dodatkowo istnieje możliwość dołożenia przetwornicy/ładowarki, która oprócz dostarczania energii elektrycznej 230V do pojazdu pozwoli na ładowanie akumulatorów z sieci elektrycznej. W zależności od zainstalowanej mocy paneli słonecznych i zapotrzebowania pojazdu na energię, zestaw pozwala na całkowitą autonomię lub, w przypadku jej braku, na znaczne uzupełnienie energii podczas okresów parkowania. Do zestawu paneli słonecznych może być dołączony łącznik akumulatora, aby alternator mógł również ładować akumulator pomocniczy, gdy silnik pracuje i akumulator rozruchowy jest naładowany.

Decydując się na instalację zestawu solarnego na kampera, profesjonaliści proponują, by wziąć pod uwagę ilość potrzebnej energii do uruchomienia urządzeń elektronicznych; ilość paneli słonecznych, które powinny znaleźć się na dachu kampera i odpowiednio dobrać akumulatory pomocnicze z pojemnością magazynowania energii wyrażoną w Ah;

 

Post Author: spisfirm

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Why ask?