Czym jest Eurowizja?

Eurowizja to muzyczny konkurs, który jest organizowany każdego roku i można go obejrzeć w telewizji. W Eurowizji może uczestniczyć jeden uczestnik z każdego kraju Europejskiej Unii Nadawców. Warto podkreślić, że transmisja Eurowizji dostępna jest również w krajach, które nie są zaangażowane w konkurs, czyli w Indiach, Egipcie, Jordanii i Wietnamie, a także wiele innych.

Zasady konkursu Eurowizji

Nie jest tajemnicą, że aktualne zasady konkursu trochę się różnią od tych, które obowiązywały przy pierwszej Eurowizji. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pierwszy Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się w 1956 roku w mieście Lugano w Szwajcarii. Na początku brało udział jedynie 7 krajów, a każdy z wykonawców miał do wyboru dwa utwory. Następnie tylko jedna kompozycja była przyjmowana od każdego. Warto wspomnieć, że do dnia dzisiejszego przetrwała ta tradycja. Należy podkreślić, że kilka głównych zasad ma ta konkurencja. Najpierw, zarówno wykonawca, jak i jego utwór są wybierani w państwie, które uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji. Trzeba też dodać, że muzyczną kompozycję prezentuje się bez fonogramu, czyli wyłącznie na żywo. Głosowanie publiczności odbywa się, gdy już wszyscy uczestnicy zaśpiewają swoje piosenki. Głosowanie trwa 15 minut i każdy ma możliwość wyboru swojego ulubionego spektaklu. Istnieją jednak różne ograniczenia, między innymi to, że widz nie może wybrać piosenki i piosenkarza ze swojego kraju. Następny etap to liczenie głosów przez Jury, które potem podsumowuje je według krajów.

Ciekawostki o Eurowizji

Kraj, który uzyskał najwięcej głosów zostaje zwycięzcą i to on otrzymuje uprawnienie do prowadzenia kolejnego konkursu. Ważną rolę odgrywa też zasada, która dotyczy języka wykonania. Dawniej, a mianowicie w latach 80. i 90. XX wieku uznawano, że artysta powinien śpiewać piosenki jedynie w swoim języku ojczystym. Na szczęście później usunięto te ograniczenia, a od 2000 roku każdy uczestnik może dowolnie wybrać piosenkę, która chce zaśpiewać. Zdecydowanie jest to dobry wybór, ponieważ nie powinno się pod tym względem ograniczać wykonawców. Należy podkreślić, że Eurowizja ma też swoich mistrzów, a także własne rekordy. Nie wszyscy mają świadomość, że to Irlandia jest krajem, który odniósł najwięcej zwycięstw, ponieważ konkurs wygrała 7 razy. Na kolejnych miejscach znajdują się: Wielka Brytania, Luksemburg oraz Francja, a każdy z tych krajów ma pięć zwycięstw. Podsumowując, co roku miliony telewidzów jest zainteresowanych konkursem Piosenki Eurowizji. Niektórzy mogą być zaskoczeni wynikami po podsumowaniu wszystkich głosów, ale to właśnie to jest w tym wszystkim najpiękniejsze.

Istnieje serwis internetowy eurowizjatop.pl, w którym można śledzić na bieżąco najnowsze informacje dotyczące Eurowizji i głosować w systemie on-line. Jest to ciekawa zabawa dla fanów Eurowizji. Przeprowadzane głosowanie jest bezpłatne i głosy można oddawać raz na 7 dni. Głosy mogą Państwo oddawać w zakładce głosowanie: https://eurowizjatop.pl/glosowanie – Serdecznie zapraszamy do wspólnego udziału w zabawie.

Post Author: spisfirm

Dodaj komentarz