Co robi bank gdy nie spłacasz kredytu?

Jak wygląda sytuacja, gdy klient banku nie spłaca swojego kredytu? Jakie kroki podejmuje bank, kiedy raty zaczynają ulegać opóźnieniom? Czy jest możliwa negocjacja z bankiem na etapie problemów ze spłatą, i co oznacza dla dłużnika wezwanie do zapłaty? W tym artykule wraz z Bankingo.pl przyjrzymy się procesowi, jaki bank inicjuje w przypadku braku terminowych spłat zobowiązań kredytowych przez klienta.

Kiedy zaczyna się problem?

Różnego rodzaju przeciwności losu mogą sprawić, że nagle znajdujemy się w sytuacji, gdzie nie jesteśmy w stanie spłacić zobowiązań finansowych, w tym kredytu bankowego. Czy to oznacza, że od razu stracimy dom czy auto? Na początku warto zaznaczyć, że banki z definicji nie są instytucjami egzekucyjnymi – ich podstawowym celem jest udzielenie a następnie odzyskanie pożyczonego kapitału wraz z naliczonymi odsetkami. Dlatego też przy pierwszych problemach ze spłatą nie należy wpadać w panikę – procedura jest długotrwała, a bank ma obowiązek informować o każdym jej etapie.

Monit i wezwanie do zapłaty

Pierwszym krokiem banku jest wygenerowanie monitu o niespłaconej racie. Dokument ten jest formą przypomnienia, informującego o zaległościach. Gdy pomimo monitu, klient nie ureguluje zobowiązań, bank wysyła już formalne wezwanie do zapłaty. Zwykle jest to już etap, na którym bank proponuje skorzystanie z opcji restrukturyzacji długu, czyli na przykład rozłożenia zadłużenia na raty, obniżenia oprocentowania czy czasowej zawieszenia obowiązku spłaty kredytu.

Wezwanie do zapłaty – co to takiego?

Wezwanie do zapłaty to już formalny dokument, który bank wysyła za pośrednictwem poczty. Dają nam one zazwyczaj 14 dni na spłatę zaległości. Jeżeli dłużnik w tym czasie nie zapłaci, bank może wystąpić do sądu o wydanie nakazu zapłaty.

Postępowanie sądowe i komornicze

Jeżeli po wezwaniu do zapłaty dłużnik nadal nie reguluje swoich zobowiązań, bank ma prawo skierować sprawę do sądu. Sąd z kolei może wydać nakaz zapłaty, który jest podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej. W przypadku, gdy klient banku nadal nie reguluje swojego zobowiązania, komornik może zająć jego wynagrodzenie, konto bankowe, a w ostateczności – nieruchomość lub inne mienie.

Podsumowanie

W przypadku problemów ze spłatą kredytu, zawsze warto znać swoje prawa i obowiązki, pamiętając jednocześnie o możliwości negocjacji z bankiem. Restrukturyzacja długu może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które tylko chwilowo znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Zawsze jednak najważniejsze jest podejście prewencyjne – przed zdecydowaniem się na zaciągnięcie kredytu, warto dokładnie analizować swoje możliwości finansowe i być realistą. Pamiętajmy, że kredyt to nie prezent od banku, a zobowiązanie, które trzeba spłacić.

Post Author: spisfirm

Dodaj komentarz