Poleasingowe komputery – ceny, parametry, jak wybierać?

Zakup poleasingowego komputera jest bardzo sensownym wyborem od strony finansowej, szczególnie biorąc pod uwagę wytrzymałość dzisiejszych komputerów i coraz nowszych modeli wychodzących na światło dzienne. Ogółem, nowy komputer kosztuje w granicach 3000 – 4000 zł. Będzie on nam służył przez długi czas, ale nie jest wcale inaczej w przypadku używanych modeli. Mogłoby się wydawać, że taki komputer jest zużyty, wyeksploatowany. Wręcz przeciwnie, stan techniczny takiego komputera nie różni się niczym, poza tym że był używany w przeszłości. Nawet jeśli w komputerze coś się zepsuje to jest to tylko jeden podzespół np. procesor, a jego wymiana wcale nie jest taka kosztowna, bo to zazwyczaj kwestia 100 – 150 zł. Poleasingowe komputery dostępne są w przedziałach cenowych 500 – 2000 zł.

Jakie są typowe ceny i parametry komputerów poleasingowych?

Najczęściej poleasingowe komputery były używane we wszelkiego rodzaju biurach, korporacjach, na uczelniach i w kafejkach. Ich stan ze względu na fakt, że przebywały w jednym miejscu nie zmienił się praktycznie w ogóle. Po odkurzeniu i konserwacji można uznać je za takie, które dopiero wyszły z fabryki. Jeśli obawiamy się o ich stan techniczny, warto zapytać sprzedawcę o to, gdzie, kiedy były używane i z jakiego miejsca pochodzą.

Najtańsze poleasingowe komputery pod obudową mają procesor 2-rdzeniowy o przeciętnym taktowaniu 3,0 GHz, 4 GB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 250 GB HDD. Jego koszt to około 300 zł. Parametry wcale nie prezentują się tak źle, jednak nie jest to optymalna konfiguracja do wygodnej i płynnej pracy.

Lepiej dołożyć kilkaset złotych i zakupić komputer z lepszym procesorem – 4-rdzenionym Intel Core i5 o taktowaniu 3,10 GHz i dyskiem SSD 120 – 240 GB, który jest kluczowym elementem w płynnej i bezproblemowej pracy. Koszt takiego komputera to około 600 zł.

Inne propozycje poleasingowych komputerów

Droższe poleasingowe komputery mają jeszcze lepsze procesory, ale zaczynają przypominać parametrami przypominać stacje robocze – np. mają procesor Xeon i 32 GB pamięci RAM. Oznacza to, że komputery do 1000 zł powinny w zupełności wystarczyć. Należy pamiętać, że takie komputery nie mają kart graficznych i są przeznaczone głównie do pracy.

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani komputerem stacjonarnym, zależy nam na ciszy, oszczędności miejsca i mobilności, mamy szeroki wybór laptopów poleasingowych. Te w cenie 800 zł oferują podobne parametry co komputer za 450 – 500 zł, ale mają wcześniej wymienione zalety. Bardzo często mają wbudowany dysk SSD. Są dobrym wyborem dla osób prywatnych poszukujących komputera do nauki czy podróżowania.